Ferforje Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dövülmüş demir anlamına gelen ferforje, günümüzde birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Bunun temel sebebi ise insanların yaşadığı her alan ek olarak demirin de kullanım alanları içinde sayılmaktadır. Doğrusu demirin kullanıldığı her yerde ferforje ürünleri de kullanılmaktadır. Sadece ferforje dış mekânlarda genel olarak pencere, balkon ve pencere korkuluğu, bahçe ve bina giriş kapısı, güneş ve yağıştan sakınan sundurma bölümler,bahçe aydınlatmaları, açık hava oturma grupları, banklar, masalar ve sandalyeler gibi alanlarda kullanılmaktadır.

ferforje korkuluk


Ferforje
nin yapım aşaması önemlidir ve titiz bir çalışma gerektirir. Bir yerde çok şık durabilen bir ferforje ürün, öteki yerde aynı şıklığı yansıtmayabilir. Bu nedenle ferforje seçiminde çok dikkat edilmelidir. Tasarıma uygun malzemelerden üretilen ferforje ürünler, yapılırken başlıca nelere dikkat edilmesi gerektiği aşağıda anlatılmıştır.

Ferforje Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

ferforje bina kapısı

Günümüzdeki ferforje sektörü, hazır motifler ile uzman ve nitelikli işçiliklerin bir araya getirilmesine dayalıdır. Eskiye bakılırsa daha çağıl hale gelse de, ferforje ürünlerde Osmanlı ile Selçuklu devri izlerini görmek mümkündür. Ferforje seçiminde müşterilerin taleplerine de dikkat edilmektedir. Evlerde yahut binalarda ferforje yaptırırken şu hususların önemsenmesi gerekmektedir:

  • İlk olarak ferforjenin nereye yapılacağına karar verilmelidir. Bununla beraber ferforje ürünlerin iyi mi yapılacağı da belirlenmelidir. Başka bir yerde göze çok hoş gelen ferforje ürünler, bireyin kendi mekânında hoş durmayabilir. Mekânların almış olduğu ışık, konum ve ortamın dekoratif stili, ferforje ürünlerin görünüşünü etkilemektedir. Bundan dolayı her ferforje yapımında yeni bir iş ortaya koyularak sıfırdan projeler üretilmelidir.
  • Ferforje tasarımında en uygun malzeme seçilmelidir. İçinize sinecek olan bir ferforje tasarımı seçilirken, kullanılacak olan mekânın genel atmosferi de göz önüne alınmalıdır. Uygun olması nedeni ile kalitesiz malzemelerden oluşturulan ferforje tasarımları hem hoş durmaz aynı zamanda kısa zaman içerisinde kullanılamayacak hale gelir. Bu yüzden ortama en uygun tasarımın en kaliteli malzemelerden yapıldığı ferforjeler içerisinden seçim yapılmalıdır.ferforje pencere korkuluğu
  • Tasarım aşaması ile malzeme seçimi yapıldıktan sonra, imalat aşamasında hem maliyet analizi aynı zamanda işin ölçeği büyük önem taşır. Ferforje tasarımlarında değişiklik yapmak zor olacağı için ölçüm işlemlerinin çok iyi yapıldığı tasarımların seçilmesine dikkat edilmelidir.

Tel: 0542 224 78 27
Mail: iletisim@imzaferforje.com
Facebook:  İmza Ferforje