Ferforje Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Ferforje Nedir?

Ferforje bir sanat olarak tanımlanmaktadır. Ferforje, Fransızca “fer forgé” kelimesinden gelmektedir. Fransızcada “dövme demir” anlamına gelmektedir. Günümüzde Ferforje, artık modern makinalarda istenilen model ve motifler üretilmekte ve müşterilerin hizmetine sunulmaktadır.
Ferforje, demirin dövülerek belirli motif olarak işlenmiş süslü demirler ortaya çıkarılmasına denilmektedir.

ferforje korkuluk ankara

16. yüzyılın ilk başlarında ferforjenin en parlak örneklerine İspanya’da rastlanır. Ferforjenin tekrar dönem olarak tekrar görebileceğimiz yıl 18. yüzyıldır. Kendisi de amatör bir demirci olan XIII. Loois’in 1610’da tahta çıkmasıyla adım atar. 18. yüzyılda da altın çağ devam eder. 18. yüzyılın sonlarına doğru büyük şehirlere göç, daha rahat ve ucuz üretilebilen döküm tekniğinin yaygınlaşmasını getirmiştir. Doğal olarak dökümün bir arada kullanılmasını da gerekli kılmıştır. 19. yüzyıl ortalarında tamamen eski bir yöntem olarak görülmeye başlanmış, bu anlamda uygulamalar için gerektirmedikçe aranmaz olmuştur. John Ruskin ve William Morris’in felsefesi ışığında yeşeren Arts & Crafts hareketi ile çağıl yöntemlere tepkinin doğması, özel mekan uygulamalarında ferforjenin 17. ve 18. yüzyıl çizgisinde gündeme gelmesi sağlandı.

1. Dünya Savaşı tüm sektörde durgunluğa yol açarken, günümüze gelene kadar bazı geleneksel uygulamalar ve restorasyonlar haricinde pek yeni bir ferforje örneği ortaya çıkmamıştır. Ülkelerin gelişmişlik değerlendirmeleri yapılırken kullandıkları demir çelik miktarı önemli ölçüde göz önüne alınmaktadır. Bu, doğal ki endüstriyel gelişmedeki yerini ve önemini göstermektedir. Sadece Demir denilen metalin geçmişteki yeri ve önemi değerlendirildiği vakit bunun sadece endüstriyel gelişme olarak değil de diğer yönlerinin de açığa çıkanlması gerektiği ortaya çıkmaktadır.

ferforje korkuluk

Demir var olduğu günden bu yana insanoğlunun cenkte tabanca, sosyal yaşamda araç olarak hep yanında ve ilk sırada yer almıştır. Orta yüzyıl ile birlikte demirin sanat içerikli yönünü de keşfeden insan, ona verdiği sanatla alakalı biçimlerle bir kere daha bu metalin ne kadar üstün bulunduğunu kanıtlamıştır.

Günümüzde endüstriyel alanda hak ettiği yeri alan demir, sanatla alakalı anlamda geçmişteki yerine haiz değildir. Soğuk ve sıcak olarak işlenebilen, gördüğü ısıl değişimler karşısında çok farklı özellikler kazanmakta olan bu mükemmel metal, gerçek anlamda işlendiği zaman Rubensin tabloları kadar ilahi öğeler vermektedir.

Nerelerde Kullanılır?

Bugün marka olan tüm firmalar, müşterilerini daha estetik mekanlarda ağırlamak için masalardan avizelere kadar birçok alanda ferforje ürünleri kullanmaktadırlar. Salon ve odalarda ferforje konsollar, şamdanlar, masalar, sehpalar, kornişler, şaraplıklar ve çiçekler için taşıyıcılarda da kullanılabilmektedir. Dış alanda ise duvar üstü korkulukmerdiven korkuluğu, balkon korkuluğu, pencere korkuluğu, ferforje bina giriş kapısı, bahçe giriş kapısı, ferforje raylı kapılar, sundurma olarak da kullanılmaktadır. Ferforjenin doğadan gelen cam, ahşap, mermer, seramik gibi ürünlerle yan yana ulaştığında, bütünleşerek daha da güzelleştiğini görmekteyiz.

Tel: 0542 224 78 27
Mail: iletisim@imzaferforje.com
Facebook:  İmzaFerforje